Pre-rolle to krótkie reklamy wyświetlające się przed emisją właściwej części filmu, którą postanowił odtworzyć internauta, a jednocześnie jedna z często oferowanych przez Google przestrzeni reklamowych. Niejednokrotnie przysparza jednak ona sporych trudności. Dlaczego?
Otóż pięciosekundowe wstępy często okazują się dla użytkownika na tyle nużące, że tylko czeka on na to, aby móc jak najszybciej pozbyć się reklamy i przejść do materiału, o który mu chodziło. Można sobie z nimi poradzić korzystając z odpłatnej subskrypcji Red, która całkowicie eliminuje niechciane reklamy. Z kolei w wersji darmowej wstęp można pominąć po upływie 5 sekund, co według badań czyni… aż 94% użytkowników!
Przeciętny użytkownik Internetu doskonale wie, czego szuka. Co więcej, nie ma on ochoty oglądać dodatkowych materiałów, które nic nie wnoszą, a co więcej – są po prostu nudne. Pre-rolle często są generowane automatycznie, a co za tym idzie – w żaden sposób nie odpowiadają na preferencje odbiorcy. Z niechęcią są przyjmowane także znane z telewizji fragmenty, które nie są jednak w żaden sposób dostosowane do tego, aby zainteresować widza w tak krótkim czasie.
W takim przypadku szybko pojawia się znużenie, zainteresowanie spada, a kursor myszki nerwowo oczekuje zawieszony nad komunikatem „Możesz pominąć tę reklamę za 5…4…3…2…1”.
Jest! Po raz kolejny jedynym rozwiązaniem okazuje się jednak kreatywność! Ciekawy, frapujący, wciągający przekaz sprawi, że każdy będzie w stanie poświęcić pół minuty na dokończenie spotu. Poniżej zaprezentowano przykładowe reklamy z zastosowaniem pre-rolli, które są doskonałym przykładem pomysłowego, a co za tym idzie – skutecznego – marketingu.
Nie od dziś wiadomo, że internauci kochają koty. Strony poświęcone mruczkom, fanpage, galerie zdjęć… Operator Digi Telecommunications wpadł na genialny pomysł, aby wykorzystać tego ulubieńca Internetu w swoim spocie. Na ekranie wita nas uroczy kiciuś w muszce, a po chwili wyświetla się napis „Wiemy, że zazwyczaj pomijasz reklamy. Więc tu jest kot.” Czy ktoś z Was byłby w stanie się oprzeć i nie obejrzeć jej do końca? Zresztą… przecież wszyscy chcemy się dowiedzieć, o co chodzi z tym kotem!
Kolejnym ciekawym pomysłem wykorzystującym w reklamie zwierzaki była króciutka niskobudżetowa kampania agencji Nail Communications na rzecz Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt. Nie chcesz zaszkodzić uroczemu szczeniakowi – absolutnie nie pomijaj tej reklamy!
Australijska agencja VML postanowiła wykorzystać pre-rolle do ważnych celów i za ich pomocą spróbować odnaleźć zaginionych ludzi. Dzięki wykorzystaniu sygnału GPS zadziałała lokalnie, wzbudzając duże zaangażowanie widzów. W wyniku prowadzonej kampanii „The Missing Person” w zaledwie 5 dni udało się uzyskać informacje pomagające zlokalizować 238 osób!
A gdyby tak… utożsamić się z widzem? Burger King poszedł o krok dalej. Zamiast przekonywać internautów do obejrzenia reklamy zakomunikował: „Tak, wiem, że tego nienawidzicie.” Co więcej, przygotował aż… 64 różne spoty! Co przesądziło o ich sukcesie? Humor i fakt, że zostały skierowane do konkretnej grupy odbiorców – inne do poszukujących muzyki, inne do chcących obejrzeć zwiastun filmu, jeszcze inne – do pasjonatów walczących zwierząt.
Codzienność nie musi być standardowa. Siłownia Fabryka Formy postanowiła w zupełnie nieszablonowy sposób pokazać przyrost siły, jaki można osiągnąć trenując w jej murach. Nierealny wydźwięk nie ma tu większego znaczenia – liczy się to, że spot przykuwa spojrzenia i zachęca do zastanowienia się nad własną formą.
Inne przykłady ciekawej, inspirującej i efektywnej reklamy pokazywaliśmy na naszym blogu jakiś czas temu w Jak tworzyć efektywną reklamę wideo w Internecie? można uzyskać także garść porad na temat tego, w jaki sposób stworzyć wartościowy materiał.
Podsumowując, coraz częstszym problemem dzisiejszej reklamy okazuje się brak pomysłu. Jak widać na załączonych wyżej materiałach – kreatywność sprawia, że nawet znienawidzone przez internautów pre-rolle mogą być z chęcią oglądane i stanowić doskonały sposób na ciekawą, a co najważniejsze – skuteczną – kampanię.
oryginalny, niepowtarzalny pomysł,
dotarcie do konkretnej grupy odbiorców,
dostosowanie tematyki spotu do poszukiwanych przez użytkowników Internetu materiałów.
Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.
Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!
Zero spamu, tylko konkrety!
Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie: