Po serii artykułów poradnikowych przyszedł czas na pojedynek, który rozstrzygnie, które narzędzie zasługuje na tytuł najbardziej przyjaznej wtyczki SEO do WordPressa. Pełne możliwości jak i sposoby konfiguracji wspomnianych wtyczek znajdziecie w poradniku Yoast oraz poradniku Rank Math dostępnych na naszym blogu.
Celem wyłonienia zwycięzcy pojedynek przeprowadzimy w 6 kategoriach. Są to kategorie wagi ciężkiej (jak możliwości SEO) oraz wagi lekkiej (jak łatwość konfiguracji czy popularność). Jak w klasycznym starciu bokserskim będziemy punktować po rundzie, ale już teraz wiemy, że nie będzie nokautu. Te wtyczki to naprawdę wyrównani i mocni zawodnicy.
Pierwsza konkurencja to proces instalacji i pierwszej konfiguracji. Obie wtyczki oferują kreator konfiguracji i w łatwy sposób prowadzą użytkownika przez proces ustawienia podstawowych opcji. Yoast delikatnie wygrywa w zakresie podstawy konfiguracji. W przypadku Rank Math SEO mamy więcej pól do wyboru, co zaskakuje już na pierwszym kroku i wymaga określenia poziomu zaawansowania. Początkujący użytkownik może się pogubić, ponieważ na początku drogi musi decydować o swojej wiedzy (a może nie wiedzieć, z czego rezygnuje, więc jest zmuszony do czytania dokumentacji).
Yoast SEO – Rank Math SEO 1:0
W następnej rundzie zmierzymy się z codziennym użytkowaniem i proponowanym interfejsem. Korzystanie z Yoast jest bardziej przejrzyste i dostępniejsze dla użytkownika. Pojawia się jako opcja konfiguracji w panelu głównym edycji wpisu czy strony. Natomiast czytelność ustawień w Rank Math jest mniejsza – opcje zaawansowane często są ukryte, a sam interfejs jest dostępny w edycji ustawień bloku. Kolejna runda dla wtyczki Yoast.
Yoast SEO – Rank Math SEO 2:0
Jednym z najbardziej istotnych elementów w procesie pozycjonowania jest możliwość wykonywania optymalizacji technicznej pod kątem wyszukiwarki. Rank Math posiada dużo więcej możliwości globalnych w zakresie ustawień technicznych. Oferuje zaawansowaną edycję pliku .htaccess oraz ma większą bazę danych strukturalnych. Dodatkowym atutem dla Rank Math są rozszerzenia, które dodają opcję konfiguracji Indexing API oraz instalują wsparcie dla WooCommerce. Sama możliwość modułowej rozbudowy wtyczki jest ogromnym atutem. Ten pojedynek zdecydowanie wygrywa wtyczka Rank Math
Yoast SEO – Rank Math SEO 2:1
Każde z tych rozszerzeń oferuje możliwość analizy treści witryny pod kątem wyrażeń kluczowych. To bardzo istotna kompetencja w codziennej pracy specjalisty SEO. W tym zakresie wtyczki analizują bardzo podobne i zaawansowane opcje, badając praktycznie każdy najważniejszy element adresu URL, jak title, meta description, czytelność czy nasycenie tekstu wyrażeniami kluczowymi. W tym starciu na prowadzenie wychodzi jednak Rank Math. Ma dużo bardziej precyzyjną ocenę (skala 0-100) w porównaniu do przeciwnika (nienumeryczna 3-stopniowa skala koloru). Dodatkowo – w wersji darmowej Yoast SEO jest opcja analizy tylko jednego wyrażenia kluczowego w obrębie danej taksonomii. U jego przeciwnika mamy możliwość wprowadzenia nawet 5 fraz, które później podlegają analizie. W kolejnej kategorii wagi ciężkiej sędziowie jednogłośnie przyznali punkt dla Rank Math SEO.
Yoast SEO – Rank Math SEO 2:2
Kolejny aspekt batalii to popularność, która przejawia się w dostępności oraz liczby instalacji narzędzia w WordPressie w ujęciu globalnym. Większa popularność to gwarancja rozwoju narzędzia oraz bogata dokumentacja projektowa. To także lepszej jakości suport. Zdecydowanie najpopularniejszą (czyli najchętniej pobieraną) wtyczką SEO jest Yoast – aktualnie to ponad 5 milionów(!) aktywnych instalacji w przeciwieństwie 2 milinów instancji Rank Math SEO. Wielkim atutem Rank Math jest co prawda prosty import ustawień z konkurencyjnej wtyczki, a więc łatwa przesiadka, ale mimo to zwycięzcą tej rundy pozostaje oprogramowanie od Yoast.
Yoast SEO – Rank Math SEO 3:2
Ostatnią i decydującą rundą jest zestawienie opcji w wersji darmowej oraz płatnej, przeznaczonej dla zaawansowanych użytkowników. To bardzo istotny aspekt w szczególności dla mniejszych serwisów, które nie potrzebują wszystkich usprawnień w zakresie optymalizacji albo np. nie są sklepem internetowym. Tutaj zdecydowanym wygranym jest Rank Math SEO, który w swojej dostępnej bezpłatnej wersji oferuje znacznie więcej elementów, które często są dostępne dopiero w płatnej wersji Yoast. W Rank Math SEO w cenie otrzymujesz między innymi edycję mapy witryny, moduł do indexing API czy monitoring stron 404.
Yoast SEO – Rank Math SEO 3:3
Wszystkie głosy sędziowskie wskazują na… remis. Jednakże to byłby niesprawiedliwy i niejednoznaczny werdykt. Dla specjalisty SEO największą wartością jest możliwość optymalizacji oraz analizy serwisu, jednakże te wtyczki są także dla początkujących, dla których liczy się dostępność czy prostota korzystania. W związku z tym ogłosimy zwycięzców w dwóch subiektywnych kategoriach.
Wtyczka od Yoast to zwycięzca w kategorii wtyczek bardziej dopasowanych dla początkujących użytkowników, liczących na większą optymalizację i łatwość w obsłudze. Oczywiście nie wyklucza to jego zaawansowanych możliwości, ale nadal ma lekką przewagę w tej kategorii.
Wybór Rank Math SEO będzie lepszą opcją dla zaawansowanych użytkowników ceniących sobie większy wpływ na techniczny aspekt SEO. Oczywiście nadal to dobre narzędzie dla początkujących, ale jej możliwości dla osób z większą wiedzą dotyczącą pozycjonowania są cenniejsze.
Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.
Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!
Zero spamu, tylko konkrety!
Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie: