W dzisiejszych czasach skrzynki mailowe zalewa duża ilość spamu, przez co użytkownicy natychmiast kasują wiadomości od nieznanych nadawców. Nawiązanie skutecznej komunikacji mailowej z klientem w takich warunkach stanowi nie lada wyzwanie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest newsletter, czyli seria regularnie wysyłanych wiadomości elektronicznych. Znajdują się w nich ciekawostki branżowe, nowości w ofercie czy nawet informacje o zniżkach na zakupy w danym sklepie internetowym.
Żeby je otrzymywać odbiorca – zwany również subskrybentem – musi podać swój adres e-mail. Dzięki temu nie usunie ich ze skrzynki jako nieznanego lub niechcianego komunikatu. Podając swój adres, klient wyraża zgodę na wysyłkę wiadomości i czeka, aż pojawią się w jego Odebranych.
W przypadku takiej komunikacji ważna jest zarówno treść, jak i forma. Skuteczny newsletter stanowi połączenie tekstu z grafiką. Jej obecność przykuje uwagę odbiorcy i zachęci go do przeczytania maila – wystarczy, że umieścisz baner z CTA u góry wiadomości, a szanse, że subskrybent zapozna się z jej treścią, znacznie wzrosną.
Nie można zapomnieć o formatowaniu. Jeśli wyślesz do klienta ścianę tekstu, możesz być niemal pewien, że newsletter natychmiast trafi do kosza. W tym przypadku żadna treść, nawet bardzo ciekawa i merytoryczna, nie zdoła powstrzymać subskrybenta. Pamiętaj o następujących elementach:
Warto potraktować newsletter jako rodzaj nowoczesnego listu. Jak wiadomo, każdy list ma swojego adresata – musisz o nim pamiętać, kiedy tworzysz elektroniczne wiadomości. Przed przystąpieniem do pracy określ swoją grupę docelową – absolwenci studiów, pracownicy banku, młodzi rodzice? Pomyśl, z jakimi problemami mierzą się na co dzień i tak skonstruuj newsletter, żeby znaleźli w nim rozwiązanie… tam lub w Twojej ofercie, do której zachęcisz za pomocą CTA.
Bardzo ważne, by w newsletterze używać swobodnego języka, który budzi zaufanie. Pomogą Ci w tym bezpośrednie zwroty do adresata oraz użycie jego imienia, które zdobędziesz z bazy danych swoich klientów.
Newsletter to doskonały sposób, by zaprezentować nie tylko ofertę firmy, ale też jej charakter. Jest to ściśle związane z grupą docelową. Pisząc elektroniczne wiadomości, bierz pod uwagę, do kogo są skierowane, i jednocześnie twórz spójny wizerunek marki, który odróżni Cię na tle konkurencji. Odrobina potocznych wyrazów i emotikonek z pewnością przypadnie do gustu młodszym odbiorcom. Z kolei branżowe słownictwo i bardziej oficjalny ton wypowiedzi przekonają przedsiębiorców, by wejść na Twoją stronę.
Bardzo ważne, by we wszystkich wiadomościach utrzymywać podobny ton. Tylko w ten sposób powiążesz go ze swoją firmą i stworzysz styl, który będzie się z nią kojarzył Twoim odbiorcom.
Kiedy masz kilkudziesięciu lub nawet kilkuset klientów, z pewnością nie chcesz tracić czasu na samodzielne pisanie każdej wiadomości elektronicznej. Szczęśliwie istnieje wiele programów, w których znajdziesz gotowe szablony do tworzenia newsletterów. Z ich pomocą zadbasz też o regularną wysyłkę maili, co ma ogromne znaczenie w utrzymywaniu klientów. Są to takie narzędzia, jak m.in. ConvertKit, MailChimp czy Active Campaign.
Jeśli chcesz napisać elektroniczne, automatyczne wiadomości do swoich klientów i jednocześnie poszerzyć swoją wiedzę na temat SEO, zapoznaj się z poniższymi przykładami. Są merytoryczne, odpowiadają na ważne pytania dotyczące marketingu, a do tego są prawidłowo napisane.
To przedsiębiorca i edukator z wieloletnim doświadczeniem marketingowym. W jego newsletterze znajdziesz informacje na temat Google Analytics 4, skutecznych sposobów na remarketing czy reklamę na Facebooku.
To cykl stworzony przez Dariusza Puzyrkiewicza z myślą o copywriterach niezależnie od ich stażu pracy. Znajdziesz w nim przydatne wskazówki, jak konstruować teksty, by zachęcić odbiorców do zakupu, sposoby na poprawę swojego warsztatu pisarskiego czy najpopularniejsze mity na temat copywritingu.
Z tego newslettera Moniki Górskiej dowiesz się wiele na temat storytellingu oraz sposobów, dzięki którym możesz go skutecznie wykorzystać w biznesie. Nauczysz się też, jak komunikować się z klientami, by wzbudzić ich zainteresowanie i zaufanie, a w efekcie zatrzymać na dłużej.
Przy tworzeniu newsletterów należy pamiętać, że:
Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.
Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!
Zero spamu, tylko konkrety!
Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie: