Każdy przynajmniej raz w życiu próbował podróżować do najbardziej znanych miast poprzez wirtualną mapę świata w Google Earth. Jednak największą popularnością zawsze cieszyło się jedno miejsce – rodzinne osiedle. Sprawdzenie, czy nasz dom wraz z pobliskim parkiem, czy też placem zabaw, zostały uwzględnione w Google Earth zawsze stanowiło priorytet.
Google Earth początkowo było znane jako zewnętrzny program EarthViewer 3D, który powstał w 2001 roku, z inicjatywy producenta Keyhole Inc. Jego zadaniem była właśnie wirtualna wizualizacja mapy świata, poprzez wykorzystanie zdjęć lotniczych, satelitarnych, a także Systemu Informacji Geograficznej (GIS). EarthViewer 3D zmienił swoją nazwę na obecne Google Earth w 2004 roku, wraz z wykupieniem całego przedsiębiorstwa przez Google.
Google Earth ukazuje pożądane miejsce po wpisaniu w odpowiednie pole nazwy obiektu, ulicy, miasta, państwa, czy też nawet całego kontynentu. Jego podstawowe narzędzia na początku obejmowały między innymi dowolną zmianę położenia, a także zbliżenie, bądź oddalenie. Z czasem program poszerzono o między innymi takie funkcje, jak Street View, symulator lotu, czy też wehikuł czasu, umożliwiający zapoznanie się z poprzednim wyglądem dowolnego miejsca.
W połowie kwietnia 2017 roku Google oficjalnie przedstawiło nową odsłonę Google Earth – dostępną zarówno na PC, jak i na Androidzie. Warto zaznaczyć, że Google udostępnia korzystanie z tego programu bezpośrednio w przeglądarce, jednak tylko w Google Chrome.
Nowa odsłona oznacza wiele nowych korzyści. Prawdopodobnie najważniejszą z nich jest możliwość zobaczenia dowolnego obiektu, w tym najsławniejszych budowli świata, w 3D. Niezależnie pod jakim kątem, czy też z jakiej wysokości chcesz przyjrzeć się Wieży Eiffla bez wychodzenia z domu – Google Earth z łatwością Ci to udostępni.
Google Earth udostępniło również nowe narzędzie w postaci Odkrywcy i jego pięciu podstawowych kategorii:
Stanowią one zbiór przewodników po najsławniejszych miejscach na świecie. Przykładowo, BBC Earth przygotowało wirtualną wycieczkę po największych skarbach przyrodniczych, zainspirowaną przez serię filmów dokumentalnych Planet Earth II. Ta sama stacja pokazuje również wszystkie miejsca, które odwiedził podróżnik Sir David Attenborough, w ciągu 60-lat swojej kariery.
Jednak Odkrywca jest użyteczny nie tylko podczas przygotowywania wycieczek krajobrazowych. Udowadnia to organizacja non-profit Sesame Workshop, która przedstawia 12 mapetów płci żeńskiej z całego świata, a w tym Kami z RPA, Lolę z Meksyku oraz Chamki z Indii.
Największą zaletą oglądania zabytków, czy też innych ważnych obiektów z całego świata, jest możliwość przeczytania ich opisu, pochodzącego najczęściej z Wikipedii. W szczególności jest to przydatne podczas zabawy narzędziem „Szczęśliwy traf”, który losowo pokazuje ciekawe miejsca, prawdopodobnie nieznane użytkownikowi.
Google Earth udostępnia również „This is Home”, pokazującą warunki mieszkaniowe, a także różnice kulturowe oraz klimatyczne w różnych miejscach na Ziemi – od igloo subarktycznych Inuitów, przez domy himalajskich Szerpów, po namioty koczowniczych Beduinów.
Google Earth, dzięki połączeniu informacji dostępnych na Wikipedii oraz na Mapach Google, a także dzięki współpracy z redakcjami i podróżnikami z całego świata, stworzyło prawie idealne wirtualne odzwierciedlenie naszego globu. Oprócz podróżowania, umożliwia ono dogłębniejsze poznanie historii oraz ciekawostek wybranych miejsc, a także spacer pobliskimi ulicami.
Już wkrótce również użytkownicy iOS oraz innych przeglądarek będą mogli skorzystać z licznych zalet tego programu.
Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.
Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!
Zero spamu, tylko konkrety!
Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie: