Minęła epoka męskiej dominacji wśród osób korzystających z Internetu. Surfowanie w sieci stało się najpopularniejszą formą spędzania wolnego czasu dla 53% polskich internautek. Panie korzystają z internetu by zbierać informacje o firmach i ich produktach, także dokonywać zakupów. Polskie kobiety są istotną grupą docelową dla reklamodawców. Ciekawym faktem jest iż w 2009 roku 66% internautów w Polsce deklarowało, że choć raz skorzystało z możliwości zakupu produktu lub usługi za pośrednictwem sieci (podobny procent rok wcześniej.)
Raport Gemius „Kobieta w sieci” jest pierwszą segmentacją polskich internautek. Badanie to zawiera ciekawe dane jako iż jest „kompleksowym studium cech i zachowań polskich użytkowniczek sieci, oferującym unikatową wiedzę o preferencjach internautek. Pozwala dogłębnie poznać zwyczaje zakupowe Polek korzystających z internetu, co znacząco ułatwia tworzenie kampanii marketingowych.” Tego typu raport może być podstawą do tworzenia kampanii reklamowych i internetowej promocji dla firm z kobietami jako główna grupą docelową z unikalnymi potrzebami i percepcją informacji zawartej w internecie.
Zaprezentowane w badaniu poszczególne typy polskich internautek otrzymały nazwy umowne symbolizujące cechy charakteru oraz wzory zachowań mających znaczenie przy korzystaniu z internetu. Co najważniejsze, „kryterium wyróżniającym poszczególne grupy są podzielane wartości, stosunek do zakupów, zwyczaje zakupowe, stosunek do konkursów organizowanych przez producentów i cechy demograficzne.” Zdefiniowane i przebadane grupy to: Normaleski, Siatkarki, Szafiarki, Kulturystki i Tenisistki.
32% polskich internautek to Normaleski, czyli panie z wyższym wykształcenie i ustabilizowaną sytuacją osobistą oraz finansową. Często to mężatki i matki nie rezygnujące z kariery czy rozwoju osobistego ze znacznym budżetem to racjonalnego planowania i wykorzystania (na przykład na zakupy w internecie). Kolejną grupą (25%) są poświęcające się dla rodziny Siatkarki (od przynoszonych w siatkach zakupów dla całej rodziny) mieszkające w mniejszych miejscowościach, z mniejszym dochodem i zwracające uwagę na cenę oraz promocje. Młode, wykształcone i dobrze sytuowane Szafiarki to 13% internautek. Są to osoby niezależne (często single lub osoby w wolnych związkach) ceniące sobie dobre marki których głównym hobby często są zakupy. Kulturystki preferujące życie kulturalne i mniej materialne wartości (często studentki unikające dużych zakupów) to kolejne 10%. Ostatnią grupą polskich internautek są Tenisistki (20% internautek) czyli najmłodsze osoby (nazwane od często noszonego obuwia) będące mało świadomymi konsumentkami z małym budżetem i słabością do sprzedaży wysyłkowej.
Źródło: Gemius
Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.
Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!
Zero spamu, tylko konkrety!
Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie: