Chodzi o nic innego jak wskazanie konkretnych adresów witryn, a także aplikacji mobilnych lub filmów czy kanałów YouTube, na których chcemy prezentować nasze reklamy. Oczywiście podstawowym warunkiem jest to, aby takie miejsce współpracowało z Google w ramach sieci reklamowej, czyli aby w ogóle wyświetlało materiały Google Ads.
Polega ono na wyświetlaniu reklam osobom (a właściwie użytkownikom poszczególnych numerów IP), wyodrębnionym na podstawie różnorodnych cech charakterystycznych: tego, kim są, jakie są ich zwyczaje i zainteresowania, czego szukają w Internecie, czy weszły w interakcję z naszą reklamą, stroną lub aplikacją.
W przypadku kierowania na odbiorców mamy do dyspozycji bardziej szczegółowe warianty:
I ta ostatnia kategoria to właśnie kierowanie, które Google za kilka miesięcy przestanie obsługiwać. Od początku maja 2023 listy Podobnych odbiorców (zwanych też obecnie „podobnymi segmentami”) nie będą już generowane zarówno na potrzeby kierowania, jak i raportowania. Jeśli mamy taką listę utworzoną wcześniej i stosowaną w działającej kampanii, będzie ona aktywna do sierpnia 2023. Po 1 sierpnia grupy Podobni Odbiorcy zostaną usunięte ze wszystkich grup reklam i kampanii. Warto jednak wiedzieć, że raporty historyczne nadal będą dla nich dostępne.
Dlaczego Google usuwa tę funkcję? Jest to uzasadniane rozwojem automatyzacji, która pomaga obecnie lepiej docierać do odpowiednich odbiorców i mierzyć wyniki w sposób zapewniający ochronę prywatności. Dlatego listy podobnych odbiorców są zastępowane bardziej wydajnymi, zautomatyzowanymi rozwiązaniami. Usuwając funkcję Podobni Odbiorcy, Google proponuje inne, istniejące już ustawienia, które pozwolą docierać do właściwych odbiorców i poprawiać skuteczność kampanii, wykorzystując własne dane.
W kampaniach w sieci wyszukiwania lub produktowych zalecane jest stosowanie inteligentnego określania stawek. W kampanii Performance Max funkcja ta jest oczywiście stosowana domyślnie. W kampaniach w sieci reklamowej, Discovery lub wideo zachęcających do działania, rekomendowane jest włączenie kierowania zoptymalizowanego, które zapewni między innymi dotarcie do dodatkowych, poszerzonych grup odpowiednich odbiorców. W kampaniach wideo nastawionych na zwiększanie świadomości i zasięgu lub na zachęcanie do zakupu, warto dodać do grup reklam własne segmenty danych i włączyć poszerzanie zasięgu wśród odbiorców, aby docierać do osób podobnych do tych, które należą do grupy danych własnych.
Wydaje się więc, że zmiana nie będzie szczególnie dotkliwa, a bardziej zaawansowane rozwiązania, które są już dostępne od dłuższego czasu i mogły udowodnić swoją skuteczność, to optymalny krok naprzód. Oczywiście ustawiając kierowanie możemy stosować dowolne kombinacje omówionych powyżej parametrów, tak, aby osiągnąć oczekiwany rezultat.
Monika – specjalistka PPC z ponad 6-letnim stażem, a wcześniej z półtorarocznym przeszkoleniem w dziale copywritingu. Prywatnie fanka literatury anglojęzycznej, kina i fantastyki. Domatorka uwielbiająca podróże, a także rzemiosło artystyczne i nowoczesny design.
Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.
Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!
Zero spamu, tylko konkrety!
Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie: