Z pewnością nie raz zarzyło Ci się mieć włączony telewizor i w tym samym momencie scrollować ekran smartfona. A może jednocześnie korzystasz z laptopa i telefonu? Oglądając telewizję na laptopie odtwarzasz treści, a na telefonie szukasz jeszcze innych informacji? Te wszystkie przykłady doskonale obrazują multiscreening. Multiscreening występuje również w sytuacji, gdy korzystamy najpierw z jednego urządzenia, a za chwilę z innego. Korzystanie z wielu urządzeń to dziś zjawisko bardzo powszechne, w którym uczestniczy większość Polaków, zwłaszcza z młodszej grupy wiekowej.
Jeśli zastanawiasz się, które urządzenia muszą wystąpić w procesie, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wystarczy, że skorzystasz z więcej niż jednego. Wszystko, co ma ekran i pokazuje nam treści za pomocą obrazu może brać udział w zjawisku. Najpopularniejsze urządzenia to smartfon, tablet, telewizor, laptop lub komputer stacjonarny.
Wyobraź sobie, że oglądasz telewizję i widzisz reklamę produktu, który Cię zainteresował. Co robisz? Najpewniej zanim pójdziesz do sklepu, sprawdzisz jego dostępność oraz szczegółowe informacje na jego temat w internecie. Do tego potrzebny jest oczywiście telefon, laptop lub tablet.
Przykład pierwszy:
Spot w telewizji wzbudził w użytkowniku świadomość na temat danego przedmiotu. -> Przeglądarka natomiast pomoże mu odnaleźć ten produkt bezpośrednio lub za pomocą reklamy online.
Ta sytuacja idealnie pokazuje, jak ważna jest komunikacja w różnych mediach i dotycz użytkowników zainteresowanychh reklamą w mediach tradycyjnych.
Przykład drugi:
Użytkownik ma włączony telewizor, a jednocześnie ogląda coś na innym urządzeniu.
W tym przypadku, j eśli taka osoba nie skupi uwagi na reklamie emitowanej w telewizji, ma szansę zobaczyć ją na innym urządzeniu, z którego korzysta. Wykorzystanie multiscreeningu w takiej sytuacji pozwoli dotrzeć do użytkownika, który jest odbiorcą utraconym w odniesieniu do reklamy telewizyjnej.
W dzisiejszych czasach znacznie mniej osób ogląda tradycyjną telewizję. Coraz więcej badań pokazuje, że alternatywą są dla nich internetowe platformy wideo, np. YouTube. Prowadzenie jednakowej lub podobnej komunikacji w telewizji, jak również w internecie w formie reklamy wideo, pozwala na dotarcie do utraconej widowni i pokazanie produktów lub usług na większą skalę. Warto również pamiętać, że docieranie do użytkowników za pomocą platformy online buduje duże zasięgi, które łatwo i szybko zmierzyć, ponieważ reklamodawca ma stały dostęp do statystyk.
Bardzo dużą rolę w multiscreeningu odgrywa grupa docelowa, do której chcemy dotrzeć z naszymi treściami. Jeśli produkt lub usługa są skierowane do młodszego odbiorcy, prawdopodobnie będzie korzystał on z kilku urządzeń jednocześnie, a najwięcej czasu spędzi w internecie. W takiej sytuacji reklama online będzie dobrym wyborem, aby dotrzeć do utraconych odbiorców. Trend odchodzenia widzów od TV, szczególnie młodszych odbiorców, powoduje, że reklamy wideo lub komunikacja za pomocą platformy wideo jest niezbędnym elementem kampanii multiscreeningowej.
Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.
Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!
Zero spamu, tylko konkrety!
Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie: