Pamiętaj, że walka z hejterem nigdy nie jest równa – zwykle ma nad tobą przewagę. Wie o tobie więcej i nie cofnie się przed niczym, by każdą słabość wykorzystać przeciwko tobie. I to nawet wtedy, gdy pozornie jest to niemożliwe, bo hejter potrafi też obrócić przeciwko tobie twój własny sukces. I nagle zwycięstwo okazuje się klęską, szczęście zmienia się w rozpacz, a najlepsze wakacje w twoim życiu stają się zmarnowanym czasem w taniej spelunie i nad brudną wodą. Dlatego z hejterem nie wchodzi się w polemikę, bo im więcej słów, tłumaczeń i pytań, tym większa uciecha twojego przeciwnika. Krótko, zwięźle i błyskotliwie – tylko tak można zawstydzić hejtera.
Przykład można brać z tych, którzy sami codziennie wystawiają się na ataki, a więc z osób publicznych, firm albo instytucji. Nie brakuje wśród nich mistrzów ciętej riposty, przy których najwięksi nawet krzykacze milkną i wyłączają komputer. Jak ripostować? Eksponując swoją siłę, szukając słabości u przeciwnika, a może po prostu go wyśmiewając?
Jednak cięta riposta i samodzielna krucjata przeciw hejterom to walka z wiatrakami, a jak wiadomo w grupie łatwiej i skuteczniej. Nie dziwią więc inicjatywy, takie jak HEJTstop, która umożliwia zgłoszenie hejtu, gdy wyraźnie przekroczone zostały granice dobrego smaku. W kampanii udział wziął między innymi Jarosław Kuźniar, narażony na wyjątkowo częste ataki internetowych napastników. Jego spot został nazwany „Ryj Kuźniara”, a zawarto w nim część negatywnych komentarzy rzuconych pod kątem dziennikarza, który… zmienia pod ich kątem charakteryzację twarzy. Warte zobaczenia:
Inną inicjatywą podjętą w walce z hejterami jest #StopMowieNienawisci, gdzie każdy z nas może powiedzieć „stop!” brutalności w sieci. Bardzo ciekawą inicjatywą jest też Przytul Hejtera, która sugeruje nam między innymi całkowite zignorowanie oponenta i przede wszystkim zachowanie spokoju, bo to on zwykle ratuje nas w chwilach pełnych negatywnych emocji.
Nie musimy oczywiście angażować się w wymianę zdań i nie musimy też akceptować tego, że ktoś nas obraża. Według Fundacji Stop Hejterom jest kilka innych sposobów:
– zgłoszenie obraźliwego wpisu administratorowi strony, który zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 18 lipca 2002 o świadczeniu usług drogą elektroniczną jest zobowiązany do usunięcia lub modyfikacji takiego komentarza,
– zgłoszenie się do administratora strony lub sądu o udostępnienie IP hejtera,
– skoro można zdobyć czyjeś IP, hejter przestaje być anonimowy – można mu to zasugerować, co często okazuje się skuteczne w powstrzymaniu danej osoby przed kolejnymi komentarzami,
– wszczęcie postępowania cywilnego lub karnego.
Mamy narzędzia, więc możemy walczyć. Jeśli nie w interesach innych, to chociażby swoich własnych.
Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.
Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!
Zero spamu, tylko konkrety!
Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie: